Powrót do ANTYKONCEPCJA

ANTYKONCEPCJA HORMONALNA

ANTYKONCEPCJA HORMONALNA SUK różni się od od antykoncepcji kotek, gdyż cykl płciowy tych zwierząt jest odmienny. Suka jest zwierzęciem diestralnym, czyli ma dwie cieczki w roku, oczywiście mogą się zdarzyć wyjątki od reguły. Zasada antykoncepcji u suk opiera się na znajomości cyklu płciowego samicy i stosuje się ją u suk dojrzałych płciowo, czyli po pierwsze rui. Termin ustala lekarz. Najczęściej podawana jest w formie zastrzyku między trzecim a czwartym miesiącem po cieczce, bądź po porodzie. W zależności od stosowanego leku zastrzyk musi być powtarzany co 5-6 miesięcy. CENA ZASTRZYKU: jeden zastrzyk kosztuje około 35 zł.

ANTYKONCEPCJA HORMONALNA KOTEK u kotek ma inny charakter gdyż, kotki w okresie rozrodczym potrafią mieć cykl płciowy trwający około 10 dni co dwa tygodnie. Tu antykoncepcja może mieć dwie formy: zastrzyki i tabletki hormonalne. Stosowanie zastrzyków rozpoczyna się gdy kotka ani nie jest w rui ani nie jest w ciąży. Zastrzyk powtarza się po 3, potem po 4 apotem po 5 miesiącach. Tabletki zaczyna się podawać w 6 miesiącu życia kotki i podaje się je raz w tygodniu. Jeśli nie chcemy mieć kociego potomstwa trzeba je stosować przez całe życie kotki bez przerwy! Jeśli kotka urodziła i karmi małe kociaki to tabletki należy zacząć podawać dwa tygodnie po porodzie, natomiast gdy zdecydujemy się uśpić ślepy miot to tabletki trzeba podać w dzień uśpienia kociąt. Zanim zacznie się podawać tabletki antykoncepcyjne należy mieć 100% pewności, że kotka nie jest w ciąży. W sytuacji gdy ruja już wystąpiła należy nie dopuścić do kontaktu kotki z kotem i przez 3 kolejne dni podawać kotce tabletki, później kontynuować kurację podając tabletkę raz w tygodniu. CENA TABLETEK: 10 szt. kosztuje około 12 zł i starcza na 2,5 miesiąca.

Gdy jednak mimo wszystko zdarzy się wpadka i nie ma chętnych na maluchy, najlepiej uśpić ślepy miot jak najszybciej. Ewentualnie zostawić jednego samca , żeby zapobiec zapaleniu sutek, co może być groźne dla samicy. Kotki znacznie szybciej przepalają mleko, więc to zagrożenie jest mniejsze i miot może zostać uśpiony w całości, natomiast suki są bardziej zagrożone i jeśli jest konieczność uśpienia całego miotu, należy w porozumieniu z lekarzem podać suczce antybiotyki.