Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!

Powrót do ANTYKONCEPCJA

ANTYKONCEPCJA HORMONALNA

ANTYKONCEPCJA HORMONALNA SUK różni się od od antykoncepcji kotek, gdyż cykl płciowy tych zwierząt jest odmienny. Suka jest zwierzęciem diestralnym, czyli ma dwie cieczki w roku, oczywiście mogą się zdarzyć wyjątki od reguły. Zasada antykoncepcji u suk opiera się na znajomości cyklu płciowego samicy i stosuje się ją u suk dojrzałych płciowo, czyli po pierwsze rui. Termin ustala lekarz. Najczęściej podawana jest w formie zastrzyku między trzecim a czwartym miesiącem po cieczce, bądź po porodzie. W zależności od stosowanego leku zastrzyk musi być powtarzany co 5-6 miesięcy. CENA ZASTRZYKU: jeden zastrzyk kosztuje około 35 zł.

ANTYKONCEPCJA HORMONALNA KOTEK u kotek ma inny charakter gdyż, kotki w okresie rozrodczym potrafią mieć cykl płciowy trwający około 10 dni co dwa tygodnie. Tu antykoncepcja może mieć dwie formy: zastrzyki i tabletki hormonalne. Stosowanie zastrzyków rozpoczyna się gdy kotka ani nie jest w rui ani nie jest w ciąży. Zastrzyk powtarza się po 3, potem po 4 apotem po 5 miesiącach. Tabletki zaczyna się podawać w 6 miesiącu życia kotki i podaje się je raz w tygodniu. Jeśli nie chcemy mieć kociego potomstwa trzeba je stosować przez całe życie kotki bez przerwy! Jeśli kotka urodziła i karmi małe kociaki to tabletki należy zacząć podawać dwa tygodnie po porodzie, natomiast gdy zdecydujemy się uśpić ślepy miot to tabletki trzeba podać w dzień uśpienia kociąt. Zanim zacznie się podawać tabletki antykoncepcyjne należy mieć 100% pewności, że kotka nie jest w ciąży. W sytuacji gdy ruja już wystąpiła należy nie dopuścić do kontaktu kotki z kotem i przez 3 kolejne dni podawać kotce tabletki, później kontynuować kurację podając tabletkę raz w tygodniu. CENA TABLETEK: 10 szt. kosztuje około 12 zł i starcza na 2,5 miesiąca.

Gdy jednak mimo wszystko zdarzy się wpadka i nie ma chętnych na maluchy, najlepiej uśpić ślepy miot jak najszybciej. Ewentualnie zostawić jednego samca , żeby zapobiec zapaleniu sutek, co może być groźne dla samicy. Kotki znacznie szybciej przepalają mleko, więc to zagrożenie jest mniejsze i miot może zostać uśpiony w całości, natomiast suki są bardziej zagrożone i jeśli jest konieczność uśpienia całego miotu, należy w porozumieniu z lekarzem podać suczce antybiotyki.